В результаті проведеної роботи, вперше були досліджені зміни величин відносного градієнтного мембранного потенціалу і відносного заряду мембран еритроцитів, як показників деформаційної здатності і осмотичної стійкості цих клітин, визначено ступінь деформації еритроцитів і особливості кристаллооптичних характеристик сироватки крові, оцінено кількісні і якісні зміни, які відбуваються в вище перерахованих показниках в процесі стандартного лікування.
Було виявлено, що у хворих на ХОЗЛ середнього ступеня тяжкості в періоді загострення відбувається пошкодження еритроцитарної мембрани, внаслідок чого виникає погіршення деформаційної здатності і осмотичної стійкості еритроцитів за рахунок наростання відносного градієнтного мембранного потенціалу і зниження відносного заряду еритроцитів практично до нуля. Не дивлячись на адекватну базисну терапію і досягнення позитивного клінічного ефекту, вже через 2 місяці відбувається погіршення реологічних властивостей крові з розвитком порушення антиоксидантної та кисневозв’язуючої її функції.
Було встановлено високий зворотньо кореляційний зв’язок між ступенем деформації еритроцитів і рівнем SaО2 (коефіцієнт кореляції Спірмена Б = -0,71 ± 0,02), що свідчить про погіршення кисневозв’язуючої властивості крові за рахунок виникнення порушень в еритроцитарній ланці, яке дуже чутливо до негативної дії активних форм кисню.
Отримані результати свідчать про необхідність застосування в комплексному лікуванні у хворих з хронічним обструктивним захворюванням легень нових немедикаментозних методів лікування з метою подальшої стимуляції власної системи антиоксидантного захисту організму. Це питання дуже актуальне у даній групі пацієнтів, які приймають тривалий час велику кількість медикаментозних препаратів.
Нами було запропоновано синглетно-кисневу терапію в комплексному лікуванні хворих з хронічними обструктивними захворюваннями легень середнього ступеня тяжкості, оцінено і доведено позитивний вплив СКТ на реологічні показники крові при загостренні і в стадії ремісії у даної групи пацієнтів.
Застосування СКТ у хворих з хронічним обструктивним захворюванням легень викликає стабілізацію всіх досліджуваних показників крові, що свідчить про адекватну стимуляцію системи власного антиоксидантного захисту, даючи можливість організму самому знешкоджувати надлишок вільних радикалів в процесі життєдіяльності. Метод простий у використанні, не потребує додаткового навчання медичного персоналу, не має негативних побічних дій, добре сприймається і переноситься хворими. Тому ми можемо рекомендувати запропоновану схему СКТ, в якості не медикаментозного антиоксидантного методу лікування в комплексній терапії загострень ХОЗЛ середнього ступеня тяжкості в умовах стаціонару.
Більше інформації ви знайдете у виданні – «Синглетно-киснева терапія. Науково-методичний посібник» за цим посиланням..